افراد سالمند باتوجه به سن و کهولت، به‌طور طبیعی دچار ضعف قوا و به‌دنبال آن با کاهش عملکرد سیستم های مختلف بدن مواجه می‌شوند .
مجتبی طاهری دستیار طب سنتی ایران دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تدابیر تأمین سلامتی سالمندان اظهار کرد:
افراد سالمند باتوجه به سن و کهولت، به‌طور طبیعی دچار ضعف قوا و به‌دنبال آن با کاهش عملکرد سیستم های مختلف بدن مواجه می‌شوند . بنابراین رعایت تدابیر حفظ تندرستی می‌تواند کیفیت زندگی سالمندان را افزایش دهد؛ مزاج سن سالمندی سرد و خشک است و سالمندان باید از هر کاری که سردی و خشکی را افزایش می‌دهد, پرهیز کنند.
-حمام کردن با آب گرم برای سالمندان بسیار مفید است چرا که  آب سرد یا تعریق زیاد در سنین پیری مناسب نیست؛ استفاده از غذاهایی که هضم راحت دارند مثل آبگوشت با گوشت لطیف (گوسفند، مرغ یا بلدرچین) و زرده تخم‌مرغ نیم‌برشت (عسلی) می‌تواند برای سالمندان مفید باشد.
-افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم غذا در هر وعده به سالمندان توصیه می‌شود؛ مصرف شیر گرم همراه با عسل یا نبات یا زنجبیل بسیار مفید است و بهترین مصلح برای شیر در سالمندان زنجبیل است.
-انجیر تازه و خشک، انگور، مویز بدون دانه علاوه بر تأمین انرژی مورد نیاز بدن سالمندان از یبوست نیز پیشگیری و به لینت طبع آنها کمک می‌کند.
-استفاده از عطرهای طبیعی خوشبو, پیاده‌روی روزانه به‌خصوص هنگام صبح و عصر برای سالمندان بسیار خوب است و از فعالیت های بدنی مناسب برای سالمندان می‌توان به نشستن به‌روی صندلی متحرک یا تاب‌سواری آرام یا استفاده از صندلی راک اشاره داشت.
-سالمندان بعد از ۶۰سالگی باید از روش‌های خونگیری از جمله فصد، حجامت و زالو به‌خصوص از دست‌ها و پاها همچنین مصرف غذاهای سرد, آماده و کنسروی, مصرف نوشیدنی های سرد, مصرف سرکه و ترشیجات و نخوردن شام و یبوست پرهیز کنند.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید