اختلال افسردگی يکي از شايع ترين اختلالات روانپزشکی است که ۱۰تا ۲۵ درصد زنان و ۵ تا ۱۲ درصد مردان درطول عمر به آن دچار مي شوند. عدم درمان اين اختلال، آسيب هاي روانی و عوارض اجتماعی و اقتصادی بسياری براي بيماران ايجاد مي کند.

دلیل بروز افسردگی چیست؟

افسردگی اساسی نتيجه تغييرات بيوشيميای مغز مي باشد و يکی از شايع ترين بيماری هاي روانی در بالغين است. اين بيماری خلقی در ۵ درصد از جامعه آمريکا گزارش شده و در طول زندگي حدود ۳۰ درصد از بالغين با يک دوره افسردگی مواجه مي شوند. علاوه بر اين درصد خودكشی در بيماران خلقی از جمله افسردگی، بالا می باشد. این بیماری بیشتر زنان را درگیر می کند و ميزان ابتلا به افسردگی در زنان ۲تا۳ برابر مردان است.

چه راه هایی برای درمان افسردگی وجود دارد؟

به طور کلی دو راه برای درمان افسردگی وجود دارد:

۱: درمان دارویی:

حدود ۷۰ درصد بيماران افسرده به داروهاي ضدافسردگی پاسخ مي دهند.

۲: شوک درمانی:

شوک درمانی يک درمان جايگزينی است براي افرادي كه به دارو پاسخ نمي دهند، مي باشد.

مهم ترین راه درمان افسردگی کدام است؟

مهمترين راه درماني براي افسردگی دارو درمانی مي باشد كه مي تواند با سايکوتراپی (روان درمانی) صورت گيرد. براي درمان افسردگی خفيف سايکوتراپی (روان درمانی) به تنهايی مي تواند مفيد باشد اما در درمان افسردگی متوسط و شديد دارودرمانی انتخاب اول است.

داروی مناسب برای اختلال افسردگی چگونه انتخاب می شود؟

مهمترين ملاک براي انتخاب دارو پاسخ بيمار يا خانواده اش به يک داروی خاص است. اگر اين امر امکان پذير نبود براساس عوارض دارويی تصميم گرفته مي شود.

یک داروی ضد افسردگی چه خصوصیتی باید داشته باشد؟

يک داروي ضدافسردگی بايد چند خصوصيت داشته باشد تا به عنوان يک داروي ضد افسردگی ايده ال در نظر گرفته شود:

۱: شروع اثرسريع:

تقريبا تمام داروهای رايج شروع اثرسريع است. علاوه بر استفاده از رژيم هاي دارويی رايج در درمان افسردگی، به حداقل ۳-۲ هفته نياز دارند تا اثرات اوليه خود را نشان دهند لذا يکي از نکات منفی رايج شروع اثر تاخيری مي باشند.

۲: نيمه عمرمتوسط:

داروی ايده ال ضد افسردگی بايد نيمه عمريی حدود ۲۴ ساعت داشته باشد تا بتوان آن را در روز يک بار مصرف كرد.

۳-نشان دادن اثرات درمانی:

در سطح وسیع تر خوني معينی، اثرات درمانی خود را نشان دهد.

۴: حداقل اثر جانبی:

داروهای رايج اثرات جانبی ناخواسته فراوانی دارند ازجمله افزايش وزن، كاهش فشارخون، افت فشار خون وضعيتی، تاری ديد خشکيی دهان، يبوست، احتباس ادرار، فراموشی به خصوص درافراد مسن.

۵: تداخل دارويي حداقل:

کمترین حد تداخل دارویی را ایجاد کند.

۶: پتانسیل سمی پایین:

درصورت مصرف با دوز بالا، پتانسيل سمی پايينی داشته باشد.

 ۷: وسعت اثر:

اثرضد افسردگی وسيع الطيف داشته باشد.

جایگزین های دارویی گیاهی ضد افسردگی کدام است؟

از رژيم هاي دارويی رايج در درمان افسردگی، در برخي از منابع، داروهای گياهی نيز در درمان اين اختلال مورد توجه قرار گرفته اند. افشرده پرتقال، زعفران و اسطوخودوس از گياهانی هستند كه در طب سنتي از آن به عنوان شادی آور و برطرف كننده غم و اندوه ياد شده است.

زعفران

زعفران درطب سنتی به عنوان ضد اسپاسم، آرامبخش، كم كننده هضم غذا، ضد نفخ، معرق، خلط آور، محرک ميل جنسی، قاعده آور و تسکين دهنده درد به كارمي رود. زعفران از گياهانی است كه در طب سنتيی از آن به عنوان نشاط آور و برطرف كننده غم و اندوه يادشده است.

اسطوخودوس

با وجودی كه اسطوخودوس اغلب در صنايع عطرسازی به كار مي رود ولي جايگاه ويژه ای در جعبه كمک های اوليه گياهی دارد. اسطوخودوس خواص ضد درد، آنتی اسپاسموديک و آرامبخش دارد سیستم عصبی را تقويت كرده و مي تواند در خستگی عصبی و افسردگی موثر مي باشد. اسطوخودوس در درمان افسردگی به كار مي رود

اگرچه گياهان دارويی براي انواع گوناگونی از ناخوشی های جسمی به كار مي روند ولي معمولا تحقيقات محدودی در تقويت اين تجارب وجود دارد.

افشرده پرتقال

افشرده پرتقال یکی از اين موادی است كه براي آن اثرات تحريک و افزاينده خلق گزارش شده است . نتايج مطالعات مختلف نشان داده است كه برخی از مركبات و در رأس آنها ليمو و پرتقال با تعديل سركوب ايمني ناشی از تنش، به تنظيم هموستاز بدن كمک مي كنند؛ از آنجا كه اختلال در عملکرد نوروآندوكرين (سلول های عصبی) و عملکرد ايمني در ايجاد بيماري هايی روانپزشکی نظير اختلالات اضطرابی، افسردگی و روان تني نقش بارزی دارند، اين تعديل در درمان اين اختلالات موثر خواهد بود.

سخن پایانی

در طب سنتی ايران از زعفران براي درمان افسردگی خفيف به عنوان يک داروی ضد افسردگی استفاده مي شود، همچنين گياه اسطوخودوس دركنترل افسردگی خفيف تا متوسط فوايد درمانی دارد، افشرده پرتقال در دوز هاي پايين تأثير بسيار خوبی  بر درمان افسردگی اساسيی بالغين دارد دراين راستا مي توان بيان داشت: با استفاده ازگياهان دارويی و شرايط محيطی مناسب نام برده در طب سنتی، مي توان به پيشگيری پرداخته و حتي علايم ناشی ازاين بيماريی ها را به حداقل رساند و بيمار با خيال راحت با در نظر گرفتن اينکه از عوارض جانبی ساير داروها در امان است به درمان بيماری دركنار دوز كمتری از داروهای شيميايی پردازد.

****

منبع: برگرفته از مقاله «جایگاه افسردگی در طب سنتی ایران» نویسندگان: حدیث رضایی، آرمین عرب

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید