گندم و فرآورده حاصل از آن یعنی نان، یکی از غذاهای اصلی مردم کشور ما و بسیاری از مردم دنیا می باشد.

گندم و آرد

چه گندمی برای تهیه نان مناسب است؟

در منابع طب ایرانی گندمی که به روش کشت صحیح کاشته شده باشد و آفت زده نباشد برای تهیه نان مناسب است.

بهترین آرد کدام است؟

بهترین آرد برای تهیه نان مغذی آرد کامل گندم است امروزه اکثر نان‌های سبوس‌دار از اضافه شدن سبوس به آرد سفید گندم تهیه می گردد توجه شود که کیفیت این نان ها به هیچ وجه در حد نانهای حاصل از آرد سبوس‌دار گندم نیست.

ویژگی های نان

مزاج نان چیست؟

مزاج نان گندم گرم و از نظر رطوبت معتدل است.

ویژگی نان چیست؟

 بهترین غذا برای افراد سالم نان گندم است و ارزش غذایی بالایی دارد.

سرعت هضم نان چگونه است؟

نان ها به لحاظ شیوه پخت نوع و میزان خمیر مایه میزان سبوس و کیفیت آرد دارای سرعت هضم و غذا رسانی متفاوتی می باشد.

خواص سبوس گندم در نان چیست؟

سبوس گندم یکی از اجزای مغذی گندم می باشد که به درجات و با درصدهای مختلف در انواع نان ها وجود دارد هر چه میزان سبوس موجود در نان بیشتر باشد سرعت رد شدن آن از دستگاه گوارش بیشتر و می‌تواند به رفع یبوست کمک کند به عکس نانی که سبوس کمتری داشته باشد توقف بیشتری در دستگاه گوارش دارد و هضم کامل تری می‌شود، اما در مصرف دراز مدت سبب ایجاد مشکلاتی از جمله مشکلات کبدی یا یبوست در دستگاه گوارش می شود.

بهترین نان کدام است؟

پزشکی ایرانی اعتقاد دارد که از میان انواع نانها نانی بهتر است که سبوس گندم آن تا حدی گرفته شده باشد خمیرمایه به اندازه کافی داشته باشد و خمیر مراحل تخمیر را بخوبی گذرانده باشد مواد نگهدارنده در هیچ یک از مراحل تهیه نان استفاده نشده باشد در نازکی و ضخامت متوسط بوده و طبخ آن نیز در حد اعتدال باشد و برای جلوگیری از دیرهضمی آن موادی مانند کنجد پوست کنده زیره زنیان سیاه دانه و رازیانه به آن اضافه شده باشد.

چرا اضافه کردن جوش شیرین در نان برای سلامتی مضر است؟

بی کربنات سدیوم رایج‌ترین افزودنی شیمیایی غیرمجاز برای تهیه نان در کشور می باشد دلیل استفاده از آن کوتاه نمودن زمان آماده سازی خمیر و صرفه اقتصادی آن است یکی دیگر از علل آن عدم آگاهی نانوایان از پیشرفت‌های تکنولوژی در تهیه نان است که آنها را برای به دست آوردن خمیری یکدست به سمت استفاده از جوش‌شیرین سوق می‌دهد آثار باقیمانده از جوش‌شیرین در نان سبب تیرگی و زردی رنگ مغز نان شده و نان عطر ناخوشایندی به خود می‌گیرد و گاهی هم طعم نامطبوع فلزی پیدا می کند این ماده سبب ایجاد عوارض گوارشی انواع سوء هاضمه التهاب و زخم معده می گردد که نتیجه آن اختلال در جذب ریز مغذی ها و عوارض ناشی از کمبود آنها است.

بنابراین با توجه به کیفیت نامناسب آرد زمان عمل آوری خمیر و زمان و نوع پخت نان ها در بسیاری از نانوایی ها می‌توان توصیه کرد نان‌های مناسب تر در محله خود را شناسایی کرده و به طور متناوب از انواع آن ها استفاده کنید.

****

منبع: برگرفته از کتاب «اصول خوردن و آشامیدن» نویسندگان: دکتر سمیه فتحعلی، دکتر فاطمه علیزاده، دکتر فاطمه مرادی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید