برنج یکی از غذاهای اصلی ایرانیان و بسیاری از مردم جهان است. انواع مختلف برنج در سرتاسر جهان کشت شده و استفاده می شود اما شناختن بهترین نوع آن برای مصرف بسیار مهم است. در ادامه به توضیح در این زمینه و همچنین معرفی بهترین روش پخت برنج می پردازیم.

بهترین نوع برنج کدام است؟

حکمای طب ایرانی بهترین برنج را برنج ایرانی ذکر کردن زیرا نسبت به سایر برنج ها لزوجت یا خاصیت چسبندگی کمتری دارد. همچنین از لذیذترین انواع برنج است.

طبیعت برنج چیست؟

طبیعت برنج خشک و از نظر گرمی و سردی معتدل است البته نوع طبخ برنج در مزاج غذای حاصل از آن موثر است چون آب پخته برنج دارای مزاج گرم ولی خود جرم برنج سرد می باشد. بنابراین برنج‌ آبکش (یعنی چلو )سردی بخش و برنج کته (دمپخت یا همان پلو )گرمی می‌بخشد.

 همچنین از دیدگاه پزشکی ایرانی برنج کته بیشتر پخته و نُضج بهتری پیدا کرده است.

نکته: برای افرادی که مبتلا به بعضی بیماری ها مانند سنگ های کلیوی و توده های ایجاد شده در بدن می باشند، مصرف برنج آبکش توصیه می شود. ای موضوع به دلیل کمتر بودن میزان لزوجت و حالت خمیری آن نسبت به کته می باشد.

خواص برنج چیست؟

 یکی از خواص دیگر برنج این است که یک غذای مرکب القواعد است یعنی در هر بدنی کیفیتی موافق کیفیت آن بدن به وجود می آورد و به همین علت تنها فرد سالم از خوردن آن متضرر نمی شود. بنابراین نوع تجویز برنج در فرد بیمار به شرایط زیادی از جمله نوع بیماری میزان فعالیت او، محل زندگی فرد و … بستگی دارد. مثلا به کسانی که ضعفی در گوارش خود دارند توصیه می شود که علاوه بر مصرف کمتر برنج از روش طبخ برنج آبکش استفاده کنند.

در هر صورت امروزه برنج غذای غالب بسیاری از خانواده‌های ایرانی است این در حالی است که اکثر افراد و فعالیت بدنی مناسبی ندارند و به دلایل متعدد دچار مشکلات گوارشی هستند بنابراین شاید این نوع روش پخت برنج را بتوان برای همگان توصیه نمود:

طرز پخت صحیح برنج در طب ایرانی:

برنج ایرانی را به خوبی با آب شسته شود و چند ساعتی در آب نمک خیسانده شود هر از گاهی هم در همان آب با دست چلانده شود تا لزوجت خارج شود می‌توان برای افزایش خاصیت و ویتامین‌های گروه b برنج مقداری سبوس برنج را همراه با برنج در این آب خیساند. سپس برنج همراه با این آب و نمک بدون روغن روی حرارت گذاشته شود بعد از به جوش آمدن آب لزج چسبناک و کف آلود روی برنج خالی و مجدداً روی آن کمی آبجوش نمک و روغن ریخته شود و پس از اتمام آب مثل برنج کته دم شود.

****

منبع: برگرفته از کتاب «اصول خوردن و آشامیدن» نویسندگان: «دکتر سمیه فتحعلی، دکتر فاطمه علیزاده، دکتر فاطمه مرادی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید