دوران سالمندی، دوران پر اهمیت زندگی هر فرد است. توجه به حفظ سلامتی سالمند از سمت خود شخص و اطرافیان و شناخت تدابیر و اصول حفظ سلامتی سالمندان بسیار اهمیت دارد. برای تامین این شرایط، شناخت اصول مراقبت صحیح، اصول ورزشی مناسب سالمندان، توصیه های غذایی و … اهمیت دارد. در ادامه به بررسی ورزش ویژه سالمندان می پردازیم.

چه نکاتی برای ورزش سالمندان باید مد نظر قرار گیرد؟

ورزش معتدل برای حفظ سلامتی پیران بسیار مفید است اما از آنجا که بسیاری از سالمندان دچار بیماری‌های مختلف می باشند اصول خاصی را باید در ورزش رعایت کنند. از دیدگاه طب ایرانی باید در ورزش سالمندان ،اختلاف شرایط جسمی، بیماری هایی که معمولا به سراغ آنها می‌آید و عادت آنها در ورزش کردن مد نظر قرار گیرد. لذا پیشنهاد می شود:

ورزش در حالت اعتدال بدن برای سالمند چگونه باید باشد؟

 اگر جسم شخص سالمند در حالت اعتدال است و بیماری خاصی ندارد ورزش وی هم باید معتدل باشد بهترین ورزش برای  این افراد پیاده روی ملایم و معتدل است در صورتی قدرت پیاده‌روی نداشته باشد، سواری روی چهارپایان یا سواری بر روی تاب یا صندلی متحرک مناسب است.

ورزش مناسب سالمندان با مشکلات و بیماری های مختلف چگونه است؟

اگر یکی از اعضای بدن سالمند در حالت اعتدال نیست و دچار بیماری می باشد باید در حین ورزش مراعات حال آن عضو را کرده و دستور ویژه هر عضو را در مورد آن اجرا کند .

۱: بیماری های مغز و اعصاب

در صورت وجود بیماریهای مغز و اعصاب مانند آلزایمر، سرگیجه، سردرد، صرع و… نباید ورزشی انجام دهد که در آن سر خم شود و یا سر فرد زیاد حرکت کند، بلکه باید ورزش‌هایی بکند که در آن دست ها یا پاها و نیمه پایینی بدن به حرکت در بیاید مانند پیاده‌روی و دویدن ملایم .

۲: آسیب در پاها

اگر در پا ها آسیبی وجود داشته باشد ورزش باید از نوع ورزش های مربوط به بخش های بالاتنه از قبیل نرمشهای دست، پرتاب نیزه و دیسک باشد.

۳: آسیب در ناحیه میانی بدن

اگر آسیب در ناحیه میانی بدن یعنی کبد معده و روده ها و… باشد اگر مانعی وجود نداشته باشد هر دو نوع ورزش یعنی ورزش بالاتنه و بخش پایینی بدن مفید است.

۴: آسیب در قفسه سینه

اگر بیماری در ناحیه قفسه سینه باشد فقط ورزش‌های بخش پایینی بالامانع و مناسب است.

۵: بیماری در کلیه ها

اگر کلیه و مثانه دچار بیماری شده باشند غیر از ورزش‌های بالاتنه ورزش‌های دیگر مناسب نیست.

۶:سالمند از کار افتاده و خانه نشین

در مواردی که سالمند از کار افتاده و خانه نشین است بهتر است با حرکت ها و نرمش های سبک اندام های ناتوان به تدریج تقویت شود.

توصیه های مناسب برای ورزش سالمندان چیست؟

۱: روغن مالی قبل از ورزش

بهتر از قبل و بعد از ورزش عضو بیمار را با روغن هایی مانند روغن شوید و بابونه ماساژ داد تا عضو تقویت شده و مواد زائد به آن نریزد.

۲: ماساژ روزانه

ماساژ دادن نیز از جمله روش های مفید برای حفظ سلامت سالمندان است. ماساژ سالمندان باید از نظر تعداد دفعات و فشاری که در حین ماساژ به بدن وارد می شود در حد اعتدال باشد تا موجب آسیب به بدن آنها نشود و ضمنا بر اساس حالات بدنی یا عادت ایشان تنظیم شده باشد به طوری که ماساژ برای افراد چاق بیشتر و برای افراد لاغر کمتر باشد. اندام های ضعیف و مثانه نباید ماساژ داده شوند. در سالمندان ماساژ همراه با روغن مالی توصیه می‌شود. بنابراین به سالمند توصیه می‌شود که هر روز بدنش را با مخلوطی از روغن‌های بنفشه بادام و بابونه چرب کنند.

****

منبع: برگرفته از کتابچه تدابیر حفظ سلامتی در دوران سالمندی بر پایه آموزه های طب ایرانی نویسندگان: « دکتر سیده صدیقه یوسفی و دکتر مریم مقیمی» متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید