یکی از موضوعات و مسائل مهم در دوران نوجوانی اهمیت تصور صحیح ذهنی از شکل بدن و موضوع تناسب اندام توسط نوجوان است. این تصور تحت تاثیر موضوعات مختلفی شکل می گیرد که توجه به این موضوع و ایجاد این تصور صحیح یکی از وظایف مهم والدین در قبال فرزند خود می باشد.

بلوغ و تناسب اندام در دختران نوجوان

در ادامه به بیان اهمیت موضوع حمایت والدین و همراهی آن ها با نوجوان در دوره بلوغ می پردازیم.

تصورات کودک در شروع نوجوانی در مورد بدن خود چگونه شکل می گیرد؟

به تدریج که دختر کوچک به بلوغ نزدیک می‌شود به فراخور آنچه در محیط طی این سال‌ها در اطرافش گذشته است، تصوری از زیبایی تناسب اندام و شکل اعضای مختلف پیدا می‌کند. این دوران همزمان است با شکل گیری عادات غذایی وی که در ترکیب با یکدیگر می تواند به مشکلی اضطراب‌آور با نتیجه ای نه چندان مناسب تبدیل گردد. بنابراین ارزش توجه به شکل گیری عادات غذایی (حفظ الصحه اطفال) در نتیجه گیری مناسب در زمان بلوغ بیش از پیش خود نمایی می کند.

چگونه نگاه نوجوان به بدنش نگاهی رضایتمندانه می شود؟

دختر تازه به بلوغ رسیده با نگاه کردن به آینه از شکل صورت سینه ها شکم و عضلات خود در صورتی راضی می‌شود، که والدین در این سال‌ها زیبایی طلبی را در مفهوم واقعی به او یاد داده باشد و در کنار این فراگیری چگونه چه وقت و چه چیزی را بخورد را به اون آموخته باشند؛ در این صورت دختران نوجوان با نگریستن در آینه در آرزوی یک جراحی زیبایی در آستانه ۱۸ سالگی نخواهد بود. با این نحوه آموزش، دختر نوجوان در این سنین اضافه وزن نداشته و ورزش کردن جزئی از زندگانی وی مانند عادت مسواک زدن شده است.

در نوع نگاه نوجوان به اندام های خود چه موضوعی تعیین کننده است؟

به نظر می‌رسد برای تربیت فرزند با چنین مشخصات الگوبرداری نقش مهمی را در بر دارد.

الگوبرداری از عادات تغذیه ای

به این ترتیب از هنگامی که فرزند دلبند شما متوجه اطرافش می شود در گفت‌وگوهای والدین از تغذیه سالم و چگونگی انتخاب مواد غذایی را می‌شنود و در حافظه ثبت می کند.

الگوبرداری از عادات ورزشی

نوجوان می شنود که مادر، او را به مادربزرگ یا پدر یا پرستار سپرده و جهت پیاده روی یا باشگاه ورزشی که برای سلامتی اش ضروری است از خانه خارج شده است. یک یا دو بار در هفته می شنود که پدرش رفته با دوستانش فوتبال و والیبال بازی کند چرا که برای حفظ سلامتی اش واجب است. پنجشنبه یا جمعه صبح به کوه می روند تا از هوای پاک کوهستان بهره ببرند و وقتی می‌خواهند خوراکی بخرند به جای شیر کاکائو بسته بندی شده یا پرتقال کنسانتره آب انار طبیعی یا آب پرتقال طبیعی را انتخاب می‌کنند.

الگوبرداری از مسائل روانشناختی (حالات نفسانی)

در حفظ الصحه نفسانی نوجوان توجه به آنچه که در کودکی تماشا می‌کند دارای نقش مهمی است.

الگوبرداری از خواب و بیداری والدین

برای کنترل وضعیت توجه به ساعت خواب راه حل مناسبی است.

الگوبرداری از نوع نظرات والدین در مورد همه امور و افراد

پس از عبور از مرحله کودکی و تغییر ساعت خواب نوجوان، نظرهای گفته شده والدین در مورد چهره ها در فیلم ها و مهمانی ها در مجالس بزرگسالان باید با هوشمندی زیادی همراه باشد. در مرحله نخست باید به فرزند خود قضاوت نکردن در خصوص صورت و لباس پوشیدن را یاد بدهید در مرحله بعد گاهی که دیگر از این قضاوت ها گریزی نیست با احترام از فرد مورد نظر صحبت کنید.

نکته مهم

یادتان باشد که دخترتان را هرچه ساده تر می پسندید و دلتان می‌خواهد بازیچه تولیدکنندگان لوازم آرایش با کیفیت پایین نشود. تا به این ترتیب مزاج پوست و تغییر نکرده و سلامتی و زیبایی‌اش تاثیر قرار نگیرد. بنابراین به روشنی آنکه ساده تر و بی پیرایه تر است را مورد ستایش قرار دهید.

نقش تربیتی یا ضد تربیتی رفتار اطرافیان با کودک چگونه است؟

به یاد بیاورید برای این کار بیش از ۱۲ سال فرصت دارید تا به تدریج به فرزندتان بیاموزید که خداوند او را بی نقص آفریده است. برای لحظاتی چشمان خود را ببندید و بین سه سالگی تا ۱۵ سالگی دختر کوچولوتان را تصور کنید ضبط کردن حافظه او از رفتارهای شما همیشه روشن است، ۱۲ سال مداوم در حال پردازش انتخاب ها و تصمیم های شماست.  بنابراین بر اساس اصول حفظ الصحه طب سنتی زندگی کردن موجب می‌شود که درگیری کلامی کمتری در سن بلوغ با هم پیدا کنید.

نکته مهم

ورزش روزانه به همراه تغذیه صحیح موجب تناسب اندام دختر خانم شده علاوه بر حفظ سلامتی تصویر ذهنی بیرون از بدنش را راضی‌کننده می‌یابد که خود نقش بسزایی در خوش خلقی نوجوان در این سنین دارد.

****

منبع: برگرفته از کتاب «بلوغ دختران در طب سنتی» نوسندگان: «دکتر الهام اختری، دکتر مریم ایرانزاد، دکتر سمیه ماهروزاده» پزشکان متخصص طب ایرانی «زیر نظر سودابه بیوس»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

نظارت محتوایی و علمی مطالب: دکتر عطیه سادات دانش پزشک متخصص طب ایرانی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید