برخی اثرات و خواص خرما در طب سنتی

خرما، یکی از مهم‌ترین منابع تغذیه‌ای در کشورهای جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا بوده که ایران نیز بعد از مصر دومین کشور تولید کننده خرما در جهان است. از آنجایی که حدود ۷۰ درصد خرما از کربوهیدرات (قند) تشکیل شده است، این میوه دارای انرژی بالایی می‌باشد و تقریباً ۱۰۰ گرم از آن، حدود ۳۱۴ کیلوکالری انرژی دارد. بطور متوسط میزان انرژی مورد نیاز هر مرد و زن بالغ به ترتیب بین ۲۳۰۰-۲۹۰۰ و ۱۹۰۰-۲۲۰۰ کیلوکالری در روز است که حدود ۱۰۰ گرم خرما تقریباً ۱۲- ۱۵ درصد از این میزان را تامین می‌نماید.
خرما از منظر طب ایرانی دارای مزاج گرم و تر است مصرف مداوم آن برای کاهش میزان سرفه های خشک، کمک به درمان روماتیسم، مشکلات دستگاه ادراری، دستگاه گوارش و به خصوص التهابات معده، دستگاه تنفس (التهابات ریوی) و ناتوانی جنسی کاربرد دارد. همچنین ویتامین A موجود در خرما تقویت کننده قوه بینایی است. بطور کلی خرما ماده‌ای مغذی، آرام‌بخش، خلط آور، ملین و تقویت کننده قوای جنسی است و نیز برای رفع خستگی بسیار موثر است.
‌برخی اثرات خرما در جلوگیری از بیماری‌ها:
از مهمترین علل بیماری‌های قلبی، افزایش میزان کلسترول و لیپوپروتئین‌ها است که طبق مطالعات جدید خرما باعث کاهش کلسترول و لیپوپروتئین‌ها می‌شود و مصرف آن می‌تواند از بروز بیماری‌های قلبی و عروقی پیشگیری کند.
خرما دارای ترکیبات فنولیک می‌باشد و بسیاری از ترکیبات فنولیک موجود در خرما خاصیت ضد توموری دارند. تصور بر این است که ترکیبات فنولیک در مراحل مختلف مانع از تشکیل تومورهای بدخیم می‌شوند و بنابراین می‌توان گفت که یکی دیگر از خواص این میوه‌ی با ارزش اثرات ضد سرطانی آن است.
عصاره‌ی خرما دارای اثرات ضدمیکروبی شامل اثرات ضد باکتریایی، ضد ویروسی و ضد قارچی است. تحقیقات جدید نشان داده‌اند که عصاره‌ی خرما با تخریب دیواره سلولی، باعث مرگ کاندیدا آلبیکنز (عامل برفک دهان) می‌شود.
یکی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که تا به امروز داروی چندان موثری برای آن ساخته نشده است و اکثر داروها بیشتر باعث کاهش عوارض آن می‌گردند، بیماری‌های کبدی می‌باشند. مصرف خرما تحت نظر پزشک می تواند در بهبود بیماری های کبدی و یا پیشگیری از ایجاد آن ها موثر باشد. 

***

منبع: مقاله بررسی خواص تغدیه‌ای و درمانی خرما در قرآن، احادیث، طب سنتی و طب نوین

تنظیم: سینا جوانبخت

 
 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید