در کتب طب ایرانی بخش تدبیر آب و هوا شامل مباحث گسترده و متنوعی از جمله تدبیر زندگی در اقلیم های مختلف و فصول مختلف سال و تدبیر شرایط خاص حاصل از تغییرات فلکی و یا شروع بیماری های واگیر است. از جمله بحث های موجود در تدابیر فصل سرد زمستان، موضوع اصول مهم برای خارج شدن از منزل در زمستان است. 

اهمیت توجه به توصیه ها و تدابیر هر فصل سال

در دیدگاه طب ایرانی هر فصل از سال مزاج خاص خود را دارد و به همین دلیل لازم است در هر فصل توصیه ها و تدابیر خاصی را برای حفظ سلامتی و پیشگیری از بروز بیماری ها یا به حداقل رساندن عوارض و پیامدهای آن به کار گرفت.

تاثیر تغییرات دمایی بر بدن چگونه است؟

تغییرات دمایی تاثیرات بسزایی بر فعل و انفعالات داخل بدن دارد به عنوان مثال در گذشته نه چندان دور در فصل زمستان در منازل از کرسی استفاده می شود و با این کار فضای اتاق سرمای مختصری داشته و زمستانی بود و فقط جای خواب را گرم نگه می داشتند زیرا در زمان خواب سردی بر کل بدن حاکم می شود همین موضوع باعث می شود بدن انسان با محیط اطراف خود هماهنگ باشد و به این ترتیب از ایجاد بسیاری از بیماری ها در بدن انسان جلوگیری می ‌شد

برای فعالیت خارج از منزل در هنگام سردی هوا و برف چه تدابیری را باید رعایت نمود؟

  • بهتر است افراد به قدر اشتها غذای گرم بخورند و پس از اینکه حرارت غذا در بدن ایشان منتشر گشت حرکت نموده و از منزل خارج شوند.
  • باید هنگام خروج از منزل بینی و دهان را بست و همچنین سر با کلاه و گردن با شال باید پوشانده شود.( قسمت فوقانی سر قسمت قدامی گردن یعنی گلو و کف دست ها و پاها منافذ مناطق نفوذ سرما به بدن هستند و باید پوشانده شود.)
  • برای افرادی که سرمایی تر هستند می توان توصیه کرد پیش از حرکت غذایی که در آن مغز گردو و سیر و پیاز و روغن باشد بخورند و نیز اگر پیش از حرکت قدری سکنجبین عسلی یا کمی فلفل بخورند دفع ضرر سرما می نماید.
  • پس از پایان فعالیت نباید ناگهان نزدیک بخاری و گرمای زیاد رفت بلکه باید نخست هوای اتاق و مکانی که در آن ساکن شده‌اند را گرم نمایند و پس از تسکین شدت سرما نزدیک بخاری برود.

****

منبع: برگرفته از کتاب «پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی» نویسندگان: «دکتر ریحانه معینی و دکتر نرگس گرجی»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید