در هنگام ابتلا به بیماری علاوه بر مصرف داروها، به توصیه های مناسب در مورد تغییر سبک زندگی نیز باید اندیشید، این تغییر می تواند به صورت کوتاه مدت (در بیماری های ساده) یا درازمدت در صورت ابتلا به بیماری های سخت با زمان درمان طولانی باشد. در طب سنتی ایران توجه به اصول کلی زندگی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری بسیار پررنگ است. یکی از مهم ترین اصول بحث تعذیه یا براساس متون طب سنتی ایران (خوردن و آشامیدن) است که در ادامه به بررسی این اصل مهم در هنگام بیماری «بایدها و نبایدهای تغذیه ای در زمان بیماری» یا به عبارتی پاسخ به این سوال که «در زمان بیماری چه بخوریم؟» می پردازیم.

اصول مهم در درمان بیماری ها چیست؟

در هنگام ابتلا به بیماری استراحت و خواب کافی، تغییر مقطعی رویه زندگی و توجه به نوع تغذیه و همچنین زمان های صرف غذا و دارو اهمیت دارد. 

۱: استراحت

یکی از اصول مهم در درمان بیماری ها، استراحت کافی است. استراحت در زمان ابتلا به بیماری بسیار مهم است و قوه مدبره امکان و تمرکز بیشتر جهت رسیدگی به عامل مهاجم (ویروس، میکروب و …) را پیدا می کند. بسیار مهم است که نه تنها کار فیزیکی، بلکه کارهای فکری هم باید محدود شوند. استراحت و خواب در این دوران بسیار مهم است.

۲: ورزش

در زمان ابتلا به بیماری ها (بیماری های کوتاه مدت با درمان قطعی) ورزش به هیچ عنوان نباید انجام شود. در صورت تشخیص انواع بیماری ها با زمان درمان طولانی،ورزش مناسب و متناسب با شرایط جسمی بیمار می تواند توصیه می شود که با مشورت با پزشک و کاردرمان می تواند انجام شود.

۳: غذا

در ایام ابتلا به بیماری به سیستم گوارش باید استراحت داده شود. به این شکل که هم مقدار غذای مصرفی باید کم شود و هم غلظت و سنگینی آن. بعضی فکر می کنند که هنگام بیماری برای مقابله با آن باید بیشتر بخورند، درصورتی که دستگاه گوارش باید نسبتا آرام و در آرامش باشد. به دلیل درگیر بودن بدن و سیستم ایمنی در مقابله با ویروس، تضعیف هم شده است و لذا مقدار غذای مصرفی باید کاهش یابد.

باید ها و نباید های تغذیه ای در زمان بیماری چیست؟

توجه به نکات و توصیه های تعذیه ای و یا موارد منع مصرف، (باید ها و نباید های تغذیه ای) یکی از مهم ترین قسمت های کمک به درمان بیماری از طریق تغذیه است. این توصیه ها و منع ها در قالب کلی موارد منع مصرف (نباید ها) و موارد توصیه شده برای مصرف (باید ها) مطرح می شود.

موارد منع مصرف (نباید های تغذیه ای)

برای تمرکز بدن به دفع بیماری باید به روند تغذیه اورگان های حیاتی بدن نیز توجه نمود. و مهم ترین اصل برای توجه به این موضوع خودداری از خوردن غذاهایی است که زمان زیادی برای هضم آن ها صرف می شود. از جمله مهم ترین این غذاها موارد زیر می باشد:

گوشت ها: در این مدت باید از خوردن گوشت پرهیز کرد، چرا که گوشت ها هضم سختی دارند.

فسد فود: فسد فود ها نیز غذاهایی با هضم طولانی مدت هستند

غذای مانده: (غذاهای کثیف یا به عبارتی دارای تکاثف و بافت متراکم که هضم آن ها را سخت است) 

موارد توصیه شده (باید های تغذیه ای)

از نکات مهم در تغذیه به خصوص در زمان بیماری شناخت انواع غذاهای زود هضم یا لطیف است. غذاهایی که علاوه بر هضم آسان، قوای بدن را در دفاع در برابر ویروس تقویت می کنند. از جمله ویژگی های غذای لطیف:

۱: غذا باید سبک و حتی المقدور گیاهی و زود جذب شونده باشد

۲: به عبارتی سیستم گوارش را زیاد به خود مشغول نکند

۳: زود انرژی آزاد کند و مواد زائد کمتری تولید بکند.

انواع غذاهای لطیف

چند نمونه از انواع غذاهای لطیف:

 • انواع حریره ها و فرنی ها (تهیه شده از آرد گندم یا برنج، یا از بادام)
 • شیر بادام
 • آب سیب، رب سیب، فالوده سیب
 • به، رب به
 • خورش سیب یا به (بدون گوشت یا با گوشت کم)
 • شیره انگور (به تنهایی یا به صورت مخلوط با آب سیب)
 • خوراک سبزیجات (ترکیبی از سیب زمینی، هویج یا زردک «هویج ایرانی») 
 • کدوحلوایی
 • شلغم پخته
 • نخودآب (نخود پخته شده در آب که غذاییت بسیار و مقوی ریه است)
 • ماءالعسل به همراه آب لیموی تازه (حل شده عسل در آب که به آرامی حرارت داده شده و کف آن گرفته شود که لطیف شده عسل است)
 • شیربرنج با کمی مربای به یا سیب یا گل سرخ یا شیره انگور
 • انواع سوپ جو (ترجیحا بدون گوشت یا حداکثر با بال یا سینه مرغ و بدون رشته و مخلفات سنگین، به همراه لپه و سبزیجات تازه)

باید تاکید کرد که یکی از نقاط قوت طب سنتی ایران، کل نگر و حکیمانه بودن آن است. طب ایرانی با توجه به علائم (ظاهری و داخلی) و گروه بندی آنها (بر مبنای مزاج یا غیر آن)، علل اصلی را کشف و معرفی می کند. سپس سعی می کند که علائم را با توصیه ها، داروها نکات تغذیه ای بر طرف کند. 

نویسنده: دکتر مریم نواب زاده متخصص طب ایرانی
تهیه و تنظیم: فهیمه ارون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید