در طب سنتی ایران فصل ها دارای مزاجی خاص بوده و هر کدام بر اساس نوع مزاج، و تناسب آن با مزاج افراد برای عده ای مناسب و برای عده ای نا مناسب هستند. در طب ایرانی اعمال، توصیه های مختلف سبک زندگی، توصیه های غذایی، توصیه های پاکسازی و … متناسب با هر فصل و هر مزاج به طور کامل شرح داده شده است. در ادامه به شناخت فصل بهار از منظر طب سنتی ایران می پردازیم.

فصل بهار از دید طب سنتی چگونه است؟

از منظر طب ایرانی فصل بهار زمانی است که انسان در سرزمین معتدل محتاج به پوشش زیاد به سبب سردی هوا و نیز محتاج تهویه به سبب گرمی هوا نباشد. شروع بهار به سبب روییدن گیاهان و برگ برآوردن درختان و ظهور شکوفه ها موجب سبزی و خرمی زمین است و باعث بارداری حیوانات و رونق چهره و بدن و فربهی و سرخی رنگ و رو می گردد.

فصل بهار برای چه افرادی مناسب است؟

این فصل برای تمام سنین مناسب بوده به ویزه برای کهنسالان و صاحبان مزاج سرد و خشک مناسب ترین فصل برای زندگی و سلامت می باشد.

در فصل بهار بدن چه ویژگی هایی دارد؟

در بهار قوای حیوانی تقویت شده و تولید خون افزایش می یابد و همین امر امکان ابتلا به برخی بیماری ها را نیز افزایش می دهد و موجب بیماری های خونریزی دهنده، ترک برداشتن رگ ها، پیدایش بزاق خون آلود و همچنین سرفه می گردد. در این فصل گرمی هوا اخلاط و موادی را که به دلیل سرمای زمستان و کاهش تعریق در بدن حبس شده اند، رقیق کرده و به حرکت در می آورد ( همانند اتفاقی که برای یخ و برف در طبیعت می افتد)

در صورت عدم دفع مواد زائد در بهار، چه اتفاقی برای بدن می افتد؟

اگر بدن نتواند این اخلاط را به طور کامل دفع نماید، به سوی اندام های ضعیف مانند کشاله های ران و زیر پوست و اطراف بدن جاری می شوند و باعث تولید امراض شایع در این فصل مانند دمل ها، ورم های چرکی، جوش ها، خارش و ورم های حلق می گردند و اگر وارد مغز شده و به بطن های مغزی برسند موجب بروز صرع و سکته در افراد مستعد و دارای پیش زمینه می گردد. اگر این مواد به مخاط بینی بریزند موجب زکام، گرفتگی صدا و سرفه می شوند همچنین ریزش این مواد به مفاصل ورم های چرکی مفصلی و درد مفاصل را به دنبال دارد.

علت شدت یافتن بیماری ها در فصل بهار چیست؟

از سوی دیگر هر بیماری که ماده آن در زمستان ساکن باشد در این فصل به هیجان آمده، نضج یافته (به اصطلاح پخته شدن و آماده شدن برای دفع) و دفع می گردد. پس شدت یافتن بیماری در این فصل لزوما نشانه بدی نیست بلک ممکن است به دلیل آماده شدن مواد زائد بیماری زا برای دفع باشد. این اتفاق به ویژه در بدن کسانی که در زمستان به سبب پرخوری و کم حرکتی دچار افزایش اخلاط گشته اند ، بیشتر نمود می یابد.

چرا سکته ها در بهار بیشتر می شود؟

بنا بر رای ابن سینا، چون در این فصل مواد بلغمی در بیماران بلغمی تحریک می شود، بیماری های سکته و فلج و درد مفاصل بیشتر در این بیماران بروز می کنند.

 

برگرفته از کتاب: «پاسداشت تندرستی با پزشکی ایرانی» نویسندگان: «دکتر ریحانه معینی» و «دکتر نرگس گرجی»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید