اهمیت زبان در طب سنتی ایران

The Significance of Tongue in Traditional Persian Medicine

توضیح اجمالی: خصوصیات زبان یکی از کاربردی‌ترین معیارهای تشخیص در مکاتب طبی از جمله طب ایرانی است. تبیین و استانداردسازی شاخص‌های تشخیصی زبان در طب چینی از سال ها قبل در دستور کار پژوهشگران طب سنتی چین قرار گرفته است و هم اکنون با دیجیتالیزه نمودن این شاخص‌ها و با استفاده از نرم افزار، استفاده فراوانی در حوزه پژوهش و بالین از آن می نمایند.
متاسفانه علیرغم ادعای فراوان در مورد کاربرد شاخص‌های زبان در طب ایرانی، تاکنون پژوهشی که به استانداردسازی شاخص‌های تشخیصی آن در طب ایرانی بپردازد انجام نشده است. مقاله حاضر حاصل پژوهش دستیار پرتلاش طب ایرانی، آقای دکتر امید رضا فراهی است که به دو زبان فارسی و انگلیسی در مجله دانشگاه علوم پزشکی بابل که در پایگاه اسکوپوس نمایه می شود چاپ گردیده است. اهمیت زبان در طب سنتی ایران
 این پژوهش بعنوان اولین قدم استانداردسازی شاخص‌ها تشخیصی زبان، کلیه خصوصیات زبان مد نظر منابع مکتوب طب ایرانی و نحوه استدلال آنها در تشخیص را جمع آوری نموده است. پژوهشگران علاقمند می توانند با استفاده از یافته‌های این پژوهش جهت مراحل بعدی استاندارد سازی شاخص‌های تشخیص زبان در طب ایرانی اقدام فرمایند.
کلید واژه ها: زبان، طب سنتی ایران، پزشکی ایرانی، مزاج
نویسندگان: امیدرضا فراهی، سیدعلی مظفرپور، روشنک ثاقبی، مرتضی مجاهدی

***

برای دانلود متن کامل (فارسی) مقاله اینجا کلیک کنید
برای دانلود متن کامل (انگلیسی) مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید