دختر نوجوان دوست دارد زیبا باشد اما تغییرات ناگهانی دوران بلوغ و افزایش ناگهانی حرارت مزاج و ترشح برخی هورمون ها علیه زیبایی او عمل می‌کنند و حفظ سلامت و زیبایی را در طول سال‌های نوجوانی برای او بسیار دشوار می‌کنند. یکی دیگر از مسائل مهم در دوران بلوغ دختران توجه به بهداشت مو می باشد.

اهمیت توجه به بهداشت مو 

زیبایی هدیه ای است الهی که برای حفظ آن باید از نوجوانی تلاش کرد. مو یکی از عوامل مهم زیبایی در زنان است و به ویژه دختران نوجوان به ظاهر و آرایش مو اهمیت زیادی می‌دهند. گاهی این مسئله باعث استفاده بی رویه از مواد شیمیایی و یا روش‌های نادرست برای آرایش مو شده و سلامت موهای آنها را به خطر می‌اندازد .مادران می‌توانند در این زمینه با استفاده از روش‌های طبیعی در حفظ زیبایی و سلامت موهای دختر دلبندشان موثر باشند. در اولین قدم باید متوجه باشند که طراوت و سادگی دختر نوجوان بزرگترین عامل زیبایی آنان خواهد بود و نیازی به تغییرات مصنوعی ندارد.

 خصوصیات موی طبیعی چیست؟

موی طبیعی هر فرد در طول دوران زندگی تغییرات زیادی دارد اما شناخت ویژگی های طبیعی مو باعث می شود در صورت بروز مشکل در وضعیت موها یا تغییرات در آن به دلیل وجود بیماریی خاص در بدن، بتوان سریع نوع بیماری را مشخص و آن را درمان نمود. یک موی طبیعی در رنگ، حالت، میزان چربی و… باید وضعیت نرمال داشته باشد.

الف: رنگ

رنگ مو طیف وسیعی از طلایی روشن تا سیاه است که در افراد مختلف بر حسب مزاجشان متفاوت است و تمام این رنگ ها اگر براق باشند می‌تواند طبیعی باشد. تار موی طبیعی باید از ابتدا یک رنگ بوده و رنگ به رنگ نشود.

ب: حالت

حالت مو بر حسب مزاج از موی صاف  تا مجعد متفاوت است. اگر متناسب با مزاج فرد باشد طبیعی است اما اگر موی صاف طی زمان حالت دار یا مجعد شود و بالعکس نشانه بیماری است.

ج: چربی

موی طبیعی چربی مختصری دارد طوری که نرمی و لغزندگی خاصی به مو می‌دهد و موی زبر نشانه بیماری است.

چه راه‌کارهایی برای نگاهداری موها پیشنهاد می شود؟

سبک زندگی صحیح و رعایت موضوعات بهداشتی نقش مهمی در حفظ سلامتی و شادابی پوست و مو دارد. توجه به موارد زیر می تواند باعث حفظ وضعیت سلامتی موهای نوجوانان گردد.

۱: شست و شو:

 • از شستشو و شامپو کردن بیش از حد موها بپرهیزید.
 • سعی کنید شامپوی را انتخاب کنید که خصوصیات طبیعی موهای دختر را حفظ کند. اگر شامپو ناسازگار بود آن را عوض کنید.
 • اگر وقت دارید یک شامپوی طبیعی برای فرزند درست کنید.
 • بعد از حمام کردن از سشوار و دیگر وسایل گرم کننده برای خشک کردن موها استفاده نکنید. بهترین روش خشک کردن مو مالش با دو حوله و سپس بستن سر با روسری نخی است.

۲:خشک کردن موها

در صورتی که ناچارید موها را سریع تر خشک کنید از وسایلی که موهایتان را بیش از اندازه داغ می کند استفاده نکنید. سشوار تان را در حالت خنک قرار دهید و از اتوی مو تا حد امکان استفاده نکنید.

۳: استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی موها

 • از رنگ کردن موهای دختران نوجوان بپرهیزید. بهتر از خانم‌ها تا موهایشان تار سفید ندارد از رنگ کردن پرهیز کنند. موها را یک تا دو درجه روشن تر یا تیره تر از رنگ موی اصلی‌شان نکنید. تغییر رنگ مو هرچه شدیدتر باشد نیاز به مواد شیمیایی بیشتری است که موجب شکسته شدن موها می شود.
 • تا می توانید از ژل های صنعتی استفاده نکنید. لعاب ختمی با اسفرزه یا خیسانده کتیرا ژل های طبیعی مناسبی هستند.
 • اگر از ژل و اسپری مو استفاده می کنید قبل از اینکه خشک شود موها را شانه کنید چون موها سخت شده و شکسته شدن آن بیشتر می‌شود.
 • کراتینه کردن اکستنشن و بستن زیاد محکم موها باعث آسیب مو می شود.

۴: مراقبت روزانه از موها

 • برای بستن و آرایش مو از کش ها و یا کلیپس هایی که ریشه مو را تحت کشش زیاد قرار می دهند استفاده نکنید. بهترین راه برای بستن موهای بلند بافتن آن است.
 • بعد از حمام همان وقتی موها کمی نم‌دار است برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش و رشد بهتر آن است که از یک روغن طبیعی مقوی مو مثل روغن مورد یا روغن آمله استفاده کنید برای اینکه ظاهر مو چرب نشود ۱۰ قطره از این روغن ها را روی دانه های شانه چوبی ریخته و سر را خم کرده و موها را از پشت با آن شانه بزنید وقتی موها را برمی گردانید روی مو اثری از چربی ملاحظه نمی کنید فقط مو ها نرم تر و لخت تر می شود.
 • هرگز مو ها را در حمام یا زمانی که هنوز خیس است شانه نکنید.

****

منبع: برگرفته از کتاب «طب سنتی و بلوغ دختران» نویسندگان: دکتر الهام اختری، دکتر مریم ایران زاد اصل، دکتر سمیه ماهروزاده» پزشک متخصص طب ایرانی زیر نظر استاد سودابه بیوس

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید