۱- حجامت دارای ابعاد وسیع و نکات فراوانی است که همه پزشکان محترم از آنها اطلاع كافي ندارند. لذا سعي كنيد نزد پزشكاني حجامت كنيد، كه از تجربه و دانش كافي برخوردار و باروش صحيح حجامت آشنا و به آداب آن نيز پايبند باشند و اصول بهداشتي را نيز كاملاً رعايت نمايند. حجامت نابجا و غیراصولی نه تنها سبب درمان نمیشود بلکه منجربه عدم تعادل درسیستمهای بدن گرديده و عواقب نامطلوب فراوانی بدنبال خواهدداشت.
۲- از مراجعه به افراد غير پزشك و نيز افراد سودجویي كه بدون آشنايي به اصول درمان طب سنتی، مدعی انجام حجامت مي باشند (و متأسفانه روز به روز در حال افزایش هستند)، جداً خودداری فرمایید.
۳- طبق نظر حکمای طب سنتي، اگر شروع بیماری با اصلاح شیوه های زندگی خصوصاً تغدیه شروع نشود، انواع تدابیر درمانی (حجامت یا هر نوع درمان شیمیایی یا سنتی) نه تنها موثر نخواهد بود، بلكه در جهت هلاکت بیمار می باشد. پس به پزشکانی که پیرامون تغذیه و اصلاح شیوه های زندگی، بيماران را راهنمايي نمي نمايند (خواه حجامتگر باشد یا پزشک عمومی، متخصص یا فوق تخصص) چندان اعتماد نکنید !!
۴- حجامت در دو صورت بهترین اثر را دارد : تکرار حجامت در صورت نیاز با زمان بندی مشخص شده توسط پزشک و رعایت دستورات غذایی و داروهای گیاهی تجويزشده. پس پزشک شما، باید فهرست رژیم غذایی و گیاهی مُنضج و مُسهل را بر حسب طبع و مزاجتان در اختیارتان قرار دهد وگرنه حجامت شما کم اثر یا بی اثر و حتي گاهی مضر خواهدبود و در مجموع در سير بهبودي بیماری شما اثر مثبتي نخواهد داشت.
۵- حجامت، بدون توجه به مزاج شخصی، سن، جنس و توان فرد متقاضی می تواند زیانبار باشد. همچنین فصل، روز و ساعت انجام حجامت نیز در نحوه تاثیر حجامت بسیار موثر است بطوری که بی توجهی به آنها می تواند بیماری را تشدید نماید.
۶- حجامت روش مناسبی برای پاکسازی بدن از اخلاط ناسالم است و برای این پاکسازی لازم است قبل و همزمان با حجامت، تدابیر تغذیه ای و دارویی خاصی اندیشیده شود تا مواد مضر آمادگی دفع از طریق حجامت را پیداکنند.
۷- فرق سر، بین کتف ها، ناحیه پایینی کمر، پشت ساق پا وزیر چانه مکانهای حجامت اند که بنا به نوع بیماری و فقط با تشخیص پزشک انجام می شود.

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید