از آنجایی که گروه‌های مختلف سنی از جهت فیزیولوژیک، فعالیت و رشد و نمو در شرایط متفاوتی از یکدیگر قرار دارند، طبیعی به نظر می‌رسد که نیازهای تغذیه ای مختلفی داشته باشند. برای شناخت این نیاز ها و توجه به تناسب تغذیه و سن افراد مطالبی که در ادامه می آید را به دقت بخوانید!

تناسب سن افراد به تغذیه مناسب همان سن چگونه مشخص می شود؟

در آموزه های طب ایرانی هر سن مزاج خاص خود را دارد، که بر همین اساس نیز نوع نیاز تغذیه ای فرد مشخص می شود.

۱: نوزادان

در مورد نوزادان و شیرخواران که بیشتر نیاز خود را از شیر مادر تأمین می‌کنند برای رشد بهتر بر روی سلامت مادر و شیر وی باید متمرکز شد. مثلاً در اسلام به تغذیه با شیر مادر خود طفل اهمیت زیادی داده شده و برای افزایش شیر مادر دستوراتی نیز ارائه شده است. 

نظر طب ایرانی: در این زمینه طب ایرانی مباحث گسترده‌ای دارد و با توجه به مزاج شیرخوار و مادر وی برنامه مدونی برای افزایش کیفیت و کمیت شیر مادر ارائه می‌کند.

نظر طب رایج: طب رایج نیز تاکید فراوانی بر تغذیه انحصاری با شیر مادر دارد در این رابطه مادر باید تغذیه کامل داشته باشد و از سلامت قابل قبولی برخوردار باشد تا موادی مانند آهن، روی و برخی ویتامین‌ها به اندازه به شیرخوار برسد.

نکته: در مورد برخی ریزمغذی‌های قابل انتقال به شیرخوار پژوهش‌هایی انجام شده و به نتایج جالبی رسیده اند البته راهکارهای ارائه شده نوین برای کمک به مادر شیرده به اندازه طب ایرانی و با دید کل نگر آن نیست.

۲: کودکان

کودکان با توجه به شرایط رشد و نمو، همیشه جایگاه ویژه‌ای در بسته تغذیه دارند.

تبعیت از دستورالعمل های نوین و عمومی تغذیه برای خردسالان و کودکان نیز مفید است، زیرا باعث کاهش دریافت چربی و افزایش دریافت ریز مغذی ها و فیبر می شود. تغذیه کودکان باید طوری باشد که انرژی لازم برای رشد مطلوب را کفایت کند، ولی باعث افزایش وزن نشود. همچنین کنترل مصرف کربوهیدرات قابل تخمیر برای سلامت دندان ها اهمیت دارد.

رژیم غذایی کودکان باید شامل چه غذاهایی باشد؟

رژیم غذایی مناسب کودکان باید شامل موارد زیر باشد:

  • میوه و سبزیجات،
  • غلات،
  • لبنیات،
  • حبوبات،
  • گوشت بدون چربی،
  • مرغ و ماهی.

توصیه پزشکی ایرانی به این گروه سنی همانند افراد ضعیف بنیه به مصرف بیشتر غذاهای پروتئینی یعنی منابع حیوانی است تا ضعف آنان جبران شده و مواد اصلی رشد و نمو ایشان تامین گردد . ضمنا تغذیه با حجم کم و تعداد وعده های بیشتر برای آنها توصیه می‌شود.

از منظر طب ایرانی، سایر مقاطع سنی نیز باید غذاهای مختص به خود را میل کند.

۳: نوجوانی

در سنین نوجوانی استفاده از غذاهای مقوی و دارای گرما و رطوبت کافی برای گذر از این مرحله بحرانی توصیه می‌شود.

۴: جوانی

تذکر مهم به جوانان این است که تغذیه کافی و وافی و عدم افراط در آن را همیشه مد نظر داشته باشند که این مسئله شرط اصلی عمر طولانی همراه با حداکثر سلامتی خواهد بود. ضمن اینکه با توجه به مزاج سن که به سمت گرمی و خشکی می رود بهتر است از مصرف بی رویه غذاهای تند و با ادویه فراوان و غذاهای سرخ کردنی پرهیز نمایند.

۵: میانسالی:

به مرور زمان و با افزایش سن افراد میانسال باید ترجیحاً حجم غذای خود را کاهش دهند تا مواد زائد کمتری تولید شود؛ چرا که مجدداً قوای بدنی رو به ضعف می رود. همچنین باید از تعدادی از غذاهایی که در سنین جوانی به خوردن آنها عادت داشته اند پرهیز کنند مانند غذاهای غلیظ از جمله:

  • ماکارونی،
  • کله پاچه،
  • سرخ کردنی ها،
  • کنسرو ها و غیره

۶: پیری

در نهایت مورد تغذیه فرد سالمند می‌بایست بیشتر از غذاهای کم حجم ولی با هضم راحت و غذائیت فراوان استفاده نمایید. توصیه اکید می گردد فرد سالخورده حتماً شام بخورد و به هیچ وقت گرسنه نخوابد.

****

منبع: برگرفته از کتاب «اصول خوردن و آشامیدن» نویسندگان: «دکتر سمیه فتحعلی، دکتر فاطمه علیزاده، دکتر فاطمه مرادی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید