اسهال یکی از بیماری های کودکان است که به دلایل مختلف اتفاق می افتد در بعضی موارد اگر شدت آن زیاد نباشد، نیاز به درمان دارویی ندارد و تنها با مراقبت های مادرانه این موضوع مرتفع می گردد. اما دانستن این مسئله که (اسهال کودک چه دلایلی دارد و چگونه باید آن را درمان کرد؟) برای هر مادری بسیار با اهمیت است.

اسهال در کودکان به دلایلی رخ می دهد؟

سبب ایجاد اسهال در کودکان سه چیز است:

الف: روییدن دندان 

ب: از شیر گرفتن 

ج: بسته شدن عروق مرتبط از روده ها به کبد

الف: اسهال به سبب روییدن دندان در کودک

گاهی کودکان به دنبال رویش دندان ها دچار اسهال می شوند در چنین مواردی اگر اسهال شدید نبوده و علائم خطر نداشته باشد نیاز به درمان ندارد در این دوران بهتر است کودک و مادر از مصرف غذاهای چرب و غلیظ پرهیز کنند .

در هنگام روئیدن دندان (دندان درآوردن نوزاد) اخلاط لذاع در بدن تولید می‌شود که تفرق اتصال رخ دهد و بافت لثه باز شود که دندان ها از آن خارج شوند، این اخلاط لذاع که با مدفوع خارج می‌شوند باعث اسهال، بی قراری، تب خفیف و سوزش پای طفل می شود، علت اسهال علاوه بر خلط لذاع، این است که در هضم نقصان پیدا شده است چون قوه مدبره به امر روئیدن دندان مشغول است، پس در این زمان نباید غذای سنگین به کودک داد و سومین علت وجعل لثه و انصراف ارواح و قوای بدان سمت و غفلت از هضم است.

اسهال ناشی از دندان درآوردن عفونی نیست و آنقدر نیز شدید نیست که کودک اختلال آب و الکترولیت پیدا کند.

 ب: اسهال بعد از گرفتن از شیر

از دیدگاه طب سنتی ترک عادت موجب مرض است و عادت طبیعت دوم است و نباید عادت فرد ناگهان از وی گرفته شود زمانی که کودک از شیر مادر گرفته می‌شود نوع ماده غذایی (شیر مادر) تغییر می‌کند اعراض نفسانی به کودک تحمیل می‌شود و روابط عاطفی بین مادر و کودک کم می‌شود و منجر به بیماری اسهال می شود.

ج: سده (بسته شدن عروق) ماساریقا یا کبد 

سده ماساریقا یا کبد یا سده در عروق مزاتتریک که مواد غذایی را از روده ها به کبد می برند.

درمان اسهالی که به دلیل روئیدن دندان ایجاد شده است چگونه است؟

  •  عدم مبادرت به حبس آن مگر در صورت زیاد شدن زیرا اخلاط لذاع از این طریق دفع می شود.
  • تقلیل غذای کودک و مرضعه (مادر کودک) زیرا طبیعت منحرف به رشد دندان شده است و از هضم غذا باعث شده است که در صورت افراط، استعمال ادویه قابضه ضعیف همانند خوردن تخم ریحان و بارهنگ و …

اگر کودک دارو نمی خورد یا تغذیه انحصاری با شیرمادر دارد می توان بعد از هر دفعه در آب با مخلوط مواد قابض با نظر پزشک طب سنتی بنشیند و بعد از هر مجلسی تکرار شود که از عروق ناحیه مقعد جذب می‌شود یا شکم کودک را با ضماد های مخصوص تضمید کنند.

  • اگر اسهال کودک با تب و سرفه همراه است (خلط نزج نیافته که در ریه یا گوارش وجود دارد) مواردی مثل سیب، گلابی، انجیر خشک و… با نظر پزشک طب سنتی و به میزانی که براساس سن کودک مناسب است می توان خوراند.

درمان اسهالی که بعد از بازگرفتن از شیر ایجاد می شود چگونه است؟

۱: بهترین راه شیر دادن مجدد است تا طبیعت به اصلاح آید و بیماری برطرف کرد و سپس در فصل مناسب از شیر بگیرند. در بحران های فصلی مثلاً اوج گرما یا سرما نباید طبیعت کودک را تغییر داد یا داروهای قوی به کودک داد از شیر گرفتن کودک نیز نباید در بحران فصل باشد.

۲: به طفل شیر کمتر و غذا بیشتر بخورانند.

۳:اگر اسهال قطع نشد با تدابیر غذایی و دارویی باید پرداخت یعنی با غذاهای قابض و سپس داروهای قابض ملایم و خفیف آن را درمان کنیم.

توصیه : مصرف سیب، گلابی و به به صورت خام یا کمپوت خانگی در رفع اسهال مفید است.

تاکید بسیار مهم در درمان کودکان با طب ایرانی پرهیز از مصرف خودسرانه داروها و گیاهان است. در صورت بروز بیماری حتما برای تشخیص دلیل بیماری، میزان داروی مورد نیاز و نوع دارو یا غذای دارویی مورد نیاز کودک و همچنین شناخت گیاهان دارویی موثر در بیماری های کودکان باید حتما با پزشک متخصص طب سنتی مشورت کرد.

****

منبع: برگرفته از کتاب: «مبانی طب ایرانی ویژه پزشکان عمومی» مقاله «تدابیر اطفال» نویسنده: «خانم دکتر روح اللهی» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید