خلاصه مقاله:

سابقه و هدف: بيماری آلزايمر، از دلايل اصلی دمانس بوده و از علائم آن كاهش حافظه و ايجاد فراموشی است. از ديدگاه طب سنتی ايرانی، نسيان با آلزايمر و اختلالات حافظه مشابهت نسبی دارد. بر آن شديم تا علل نسيان و راه‌كارهای پيشگيری و درمان آن را از ديدگاه متفاوت و قابل تأمل طب سنتی ايرانی، مرور كنيم.

مواد و روش‌ها: جستجو با كليدواژة نسيان و فراموشی در قسمت بيماري‌های رأس از كتب مرجع طب سنتی ايرانی، مانند قانون ابن سينا، الحاوي رازی، طب اكبری حكيم ارزانی، اسباب و علل نفيس بن عوض كرمانی، اكسير اعظم حكيم اعظم خان چشتی، ذخيرة خوارزمشاهی سيد اسماعيل جرجانی و در موتورهای Google Scholar، PubMed، Scopus، SID و ScienceDirect با کلیدواژه‌های Nesian، Traditional Persian Medicine، Alzheimer انجام شد.

يافته‌ها: بيشترين علت نسيان به خصوص در فساد ذكر، غلبة سردی و تری است. همچنين طب سنتی ايرانی، در هر دو جنبة پيشگيری و درمان نسيان، برای رعايت اصول حفظ سلامتی و تغذيه اهميت زيادی قائل است.

نتيجه‌گيری: با وجود انتساب شناسايی بيماری آلزايمر به قرن بيستم ميلادی، دانشمندان برجستة ايرانی مانند ابن سينا، رازی و سيد اسماعيل جرجانی قرن‌ها قبل به معرفي و ارائة راه‌كارهای درمانی برای اين بيماری پرداخته‌اند. با مطالعه روی علائم و نشانه‌های آلزايمر، انواعی از نسيان با اين بيماری مي‌تواند مطابقت نسبی داشته باشد. در طب سنتی ايرانی، روش‌ها و گياهان دارويی با ارزشی هست كه مطالعات جديد انجام شده بر روی آن‌ها تأثيرات مفيدشان را بر پيشگيری از آلزايمر ثابت كرده است.

نویسندگان: هاله تاج الدينی، رسول چوپانی، محدثه كمالی

کلیدواژه‌ها: طب سنتی ايرانی، نسيان، آلزايمر، دمانس

جهت دانلود مقاله اینجا کلیک کنید

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید