یکی از مهمانان ناخوانده مواد غذایی کپک ها هستند که بسته به نوع نگهداری مواد غذایی و مدت زمان نگهداری ممکن است بر روی مواد خوراکی ظاهر شود. بسیاری از افراد این موجودات ریز را مهمانان ساکتی می دانند که تنها با رفع آن ها می توان باقی مانده ان خوراکی را مصرف نمود. شما در این مورد چه نظری دارید؟

ویژگی مسمویت های میکروبی چیست؟

معمولاً مشتریان رستوران‌ها و مراکز فروش مواد غذایی به ظاهر اماکن و رعایت بهداشت فردی توجه بیشتری دارند. مسافران هنگام خوردن غذا نگران مسمومیت میکرویبی ناشی از مصرف مواد غذایی هستند، چرا که علائم مسمومیت های میکروبی معمولاً در همان روز مصرف غذاهای مسموم خود را نشان می‌دهد و با ایجاد خاطره ای تلخ در روز مسافرت و تفریح آسیب‌های روحی را در کنار صدمه به سلامتی متوجه فرد می سازد.

کپک چیست؟

یکی از موارد آلودگی مواد غذایی وجود کپک ها بر روی سطح مواد غذایی از جمله میوه ها یا غذاهای پخته شده مثل نان ها و شیرین ها هستند.

دیدگاه افراد در مورد کپک ها چیست؟

بسیاری از افراد وجود این مهمانان ناخوانده را برای ماده غذایی بیماری زا تلقی نمی کنند. و به مصرف آن مبادرت دارند. و برای بسیاری از افراد این سوال وجود دارد که آیا کپک ها واقعا بیماری زا هستند یا تنها عامل تغییر رنگ و کیفیت آن قسمت از ماده غذایی می شوند و با دور انداختن آن ها می توان بقیه آن غذا را مصرف نمود.

کپک ها چه ویژگی هایی دارند؟

کپک ها مهمان ناخوانده بسیاری از مواد غذایی هستند. رشد کپک ها در سطح مواد غذایی ممکن است همیشه یا با چشم غیر مسلح قابل رویت نباشد و اثرات ناشی از تولید سموم قارچی در مواد غذایی می تواند جبران ناپذیر باشد.

در صورت وجود کپک ها بر روی مواد اولیه تهیه مواد غذایی چه اتفاقی می افتد؟

برخی تولیدکنندگان رب گوجه فرنگی سس گوجه لواشک و آبمیوه ممکن است از گوجه فرنگی یا میوه‌های کپک زده استفاده نمایند در این صورت بر اثر حرارت این تولید ممکن است کپک از بین برود ولی سموم تولیدی توسط آنها در ماده غذایی باقی مانده و سبب آسیب به کبد و کلیه مصرف کننده می شود. برخی از کپک های مضر سمومی به نام مایکو توکسین از خود ترشح می کنند که می تواند با ابتلا به انواع سرطان و تولد نوزادان ناقص الخلقه شوند.

آیا جدا کردن قسمت کپک زده کافیست؟

از آنجایی که کپک زدن به عمق مواد غذایی نفوذ می‌کند و باعث آلودگی آن می‌شود گاهی با جدا کردن قسمت کپک‌زده همچنان در غذا باقی می‌ماند و به مصرف‌کننده آسیب می‌رساند. کپک های مواد غذایی ممکن است به خودی خود برای انسان بیماری‌زا نباشند ولی با تجزیه مواد مغذی کیفیت مواد غذایی را کاهش دهند بررسی ظاهر مواد غذایی در تشخیص نواقص ظاهری و آلودگی ها کمک زیادی می‌کند.

چگونه می توان از بروز کپک ها در مواد غذایی جلوگیری نمود؟

رعایت شرایط مطلوب به نگهداری مواد غذایی با توجه به آب محتوای آن و مصرف زودتر مواد غذایی با ماندگاری کمتر در کاهش احتمال بروز کپک زدگی موثر است.

****

منبع: برگرفته از «ماهنامه دنیای تغذیه شماره ۲۰۵ » نویسنده: «دکتر پیمان غلام نژاد کارشناس آزمایشگاه صنایع غذایی دانشگاه علوم پزشکی ایران»

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید