علاوه بر توصیه هایی که در طب ایرانی و طب نوین با عنوان عادات صحیح غذایی وجود دارد و هر فرد برای حفظ سلامتی باید سعی کند این قوانین را رعایت کند، اما موضوع دیگری نیز با این عنوان مطرح می شود آن هم سبک و عادت شخصی هر فرد است که بدون شک این عادات به شرایط زندگی و به خصوص به کودکی هر فرد و سبکی که فراگرفته بر می گردد. در ادامه موضوع عادات فردی غذایی بررسی می گردد.

عادات فردی

از منظر طب ایرانی توجه به عادت های تغذیه ای فرد مسئله حائز اهمیتی است. چرا که به قول بقراط حکیم: «عادت حکم طبیعت ثانویه دارد»

عادت های فردی در تغذیه چه جایگاهی دارند؟

مصرف مواد غذایی عادتی کاملاً بستگی به شرایط فرد دارد به عنوان مثال مصرف غذایی که فرد به آن عادت دارد و در آن مضرت کمی وجود دارد، بهتر از مصرف غذای کاملا سالمی است که بدن وی با آن آشنایی ندارد. یا طبیعتاً فردی که به برخی غذاهای سالم حساسیت غذایی دارد نباید از آنها استفاده کند.

عادت های کلی غذایی کدامند؟

این عادت ها به شرح زیر هستند:

 • نوع غذا،
 • حجم غذا،
 • میزان انرژی دریافتی،
 • زمان خوردن
 • تعداد وعده های غذایی

عادت های نادرست غذایی کدامند؟

گرچه می توان به تعداد افراد عادت های نادرست غذایی هر شخص را نام برد اما بعضی از این عادات به شرح زیر است:

 • مصرف غذاهای نامناسب
 • حذف وعده های غذایی به خصوص صبحانه و شام به دلیل مشغله
 • مصرف بیش از حد پوشت ها
 • حذف مصرف سبزیجات و فیبرها و…

ضرر عادت های غذایی نادرست در چیست؟

فردی که به خوردن غذاهای نامناسب عادت دارد باید به تدریج رفع عادت نماید چراکه استفاده این غذاهای نامناسب به مرور زمان منجر به ایجاد بیماری‌های مزمن و علاج ناپذیر می گردد.

شاهد این مطلب این صحبت منسوب به امام رضا است: «به گفته افراد نادان توجه نکن که می‌گویند فلان غذا را که می‌گویند مضر است من مکرر خورده ام و هیچ زیانی ندیده ام، حکایت این افراد جاهل مانند دزدی است که پس از یک مرتبه دزدی که منجر به گرفتاری و تنبیه نشود پی‌درپی و با دلیری خاصی مرتکب سرقت و اقدامات خلاف می شود؛ تا این که گرفتار شده و محکوم به تنبیه های شدید از جمله اعدام شود. بنابراین فردی که چند مرتبه از خوراک های مضر زیانی نمی بیند دلیر می‌شود و در عادات ناپسند خود زیاده روی می کند و در آخر به بیماری های کشنده و علاج ناپذیر مبتلا می گردد.»

چرا عادت سازی صحیح در کودکان اهمیت دارد؟

توجه به تغذیه کودکان در بین گروه‌های مختلف سنی از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ چرا که سن کودکی زمان شکل گیری عادات غذایی و سبک زندگی در آنها است. بنابراین یکی از مهمترین دغدغه ها و اقدامات والدین امروزی عادت دادن کودکان به غذای سالم و مطابق با بدن آنها است.

برای ایجاد عادات صحیح غذایی در کودکان چه باید کرد؟

از ابتدا باید عادات خوب و پسندیده به کودک آموزش داده شود، چراکه ترک عادت ناپسند دشوار است. اولین عادات کودک نیز مربوط به خوراک، خواب و تحرک می باشد. در این زمینه آن چیزی که دوست داریم کودک با آنها رشد کرده و مسیر زندگی آینده‌ی وی باشد، باید به مرور و تکرار به او یاد داد تا مزاج او به آنها عادت کند.

روش های ایجاد عادات صحیح غذایی در کودکان کدام است؟

اگر بخواهیم کودکی قوی داشته باشیم باید:

 1. از ابتدا انواع مواد غذایی را به کودک داد و گرچه طبیعت بدنش ابتدا واکنش نشان می دهد اما به مرور به آن عادت خواهد کرد.
 2. غذاها باید ساده و ملایم باشد نه گرم یا تند و تیز
 3. مقدار غذای کودک باید معین باشد تا از کودکی جلوی پرخوری بچه ها گرفته شود.
 4. نباید به کودکان شیرینی جات زیاد داد.
 5. ساعات خوردن غذا باید منظم باشد.

****

منبع: برگرفته از کتاب «اصول خوردن و آشامیدن» نویسندگان: «دکتر سمیه فتحعلی، دکتر فاطمه مرادی، دکتر فاطمه علیزاده» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید