یکی از سوالات و نگرانی های بانوان در سنین بارداری، تاثیرات فصل ها به خصوص سرد شدن هوا در فصل پاییز بر روی سلامت بارداری می باشد. برای پاسخ به این پرسش در ادامه به بررسی اجمالی وضعیت بدن و بیماری ها در فصل پاییز پرداخته و به این سوال پاسخ می دهیم که آیا اقدام به بارداری در این فصل با خطر شکست همراه است و آیا سلامت بارداری در این فصل به خطر می افتد؟ یا خیر؟

 فصل پاییز از نظر حکمای طب ایرانی چگونه تعریف می شود؟

فصل پاییز در نظر طبیبان قدیم طب ایرانی ابتداء ريختن برگ درختان، و مفقود شدن ثمره ی تازه آن‏ها و متغير گشتن رنگ آن‏ ها است.

مزاج فصل پاییز چیست؟

مزاج این فصل سرد و خشك است، یعنی مزاج آن مقابل فصل بهار است و به همین دلیل ضعف قوا در حیوانات و گیاهان مشاهده می شود. اما به حسب مناطق مختلف جغرافیایی مزاج پاییز تغییر می کند زيرا كه در بعضى شهرها از اول تا آخر پاییز باران زیادی می بارد بنابراین مزاج آن سرد و تر می شود. و بعضى شهرها فصلی معتدل است.

بیماری های شایع فصل پاییز کدام است؟

۱: بیماری های سوداوی

در طب ایرانی هر فصلی بر اساس یک سری خصوصیات در بعضی افراد استعداد ابتلا به بیماریهای خاصی را زیاد می کند از جمله پاییز که به علت مزاج سرد و خشک استعداد بیماری های سوداوی مانند افسردگی و بیماری های اعصاب و بیماری های پوستی و سایر بیماری های سوداوی زیاد می شود. در این موارد رعایت سبک زندگی و پرهیز از عوامل افزایش دهنده ی سودا کمک کننده است.

۲:عفونت ها

بیماری دیگری که در این فصل زیاد می شود استعداد عفونت است زیرا پاییز به دنبال فصل تابستانی می آید که به دلیل مصرف زیاد انواع میوه های سرد و تر بدن از رطوبت زاید انباشته شده است و این رطوبت باقیمانده در بدن با سرد شدن هوا و بسته شدن منافذ بدن استعداد عفونت پیدا می کند، این مشکل در مناطقی که اختلاف دمای شب و روز زیاد است بیشتر ایجاد می شود.

آیا بارداری در فصل پاییز خطرناک است؟

حالا به سوال و مبحث اصلی این نوشتار می رسیم پس باید چه کار کرد؟ آیا اقدام به بارداری در این فصل با خطر شکست همراه است و آیا سلامت بارداری در این فصل به خطر می افتد؟

پاسخ این است که در در منابع طب ایرانی هیچ توصیه ای به عدم اقدام به بارداری در فصل پاییز نشده است، اما مادران باردار یا در آستانه بارداری به طور کلی باید به موارد زیر توجه داشته باشند:

۱: رعایت تدابیر مربوط به حفظ سلامت در هر فصل

در هر فصلی به خاطر شرایط خاص آن فصل استعداد ابتلا به بعضی بیماری ها زیاد می شود به همین دلیل در طب ایرانی برای هر فصلی تدابیر و دستوراتی داده شده است. و این دستورات برای زمان بارداری هم قابل اجرا است.

۲: اهمیت اعتدال مزاجی

استعداد ابتلا به بیماری در هر فصل و شرایطی برای کسانی وجود دارد که از اعتدال مزاجی خود خارج شده اند. برای خانم بارداری هم که با سبک زندگی سالم از اعتدال مزاجش خارج نشده نگرانی وجود ندارد.

۳: رعایت شرایط جغرافیایی

چون مزاج هر فصل بر حسب شرایط جغرافیایی (میزان فاصله محل سکونت با دریا و یا کوه، میزان بارش باران در منطقه محل سکونت ،عرض جغرافیایی) تغییر می کند، در رعایت تدابیر هر فصل باید این شرایط جغرافیایی را نیز در نظر گرفت.

****

نویسنده: «خانم دکتر عطیه سادات دانش» پزشک متخصص طب ایرانی

تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

 

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید