شاید این سوال برای بسیاری از ما به وجود آمده باشد که بادکش رحم و تخمدان چیست؟ آیا بادکش رحم و تخمدان در درمان بیماری‌های زنان موثر است؟ آیا می‌توان برای بیماری‌های مربوط به دستگاه تولیدمثلی زنان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد؟ آیا استفاده از بادکش برای تمام بیماری‌های زنان مفید است؟ استفاده از بادکش رحم و تخمدان چه عوارضی دارد؟  تاثیر بادکش رحم و تخمدان در بیماری‌های زنان بر از بین رفتن سبب یک بیماری تا چه اندازه مفید است؟ در این مقاله سعی می‌شود به این سوالات حتی‌المقدور پاسخ داده شود.

بادکش درمانی چیست؟

در طب سنتی ایران برای درمان بیماری ها در کنار مصرف دارو و توصیه های سبک زندگی، از «اعمال یداوی» نیز استفاده می شود این اعمال و روش ها شامل روش های خونگیری (حجامت، فصد و زالو) و امور خارج از خونگیری( ماساژ، بادکش) می باشد. گرچه این روش ها برای همه بیماری ها قابل استفاده نیست اما در بعضی موارد که بیمار نیاز به گرم کردن، افزایش خونرسانی به بافت، کاهش انقباض عضلانی، نیاز به تمرکز بیشتر روی موضع یا انحراف طبیعت هوشمند بدن داشته باشد، می توان از این روش ها استفاده کرد. بادکش درمانی یکی از اعمال یداوی و از روش‌های کمکی درمان بیماری های زنان در حوزه در طب سنتیی ایران است.

بادکش درمانی، شرایط، انواع و فواید آن در طب ایرانی

در طب ایرانی روش انجام هر درمان بسیار اهمیت دارد و بسته به میزان رعایت اصول و قواعد هر روش میزان بهبودی نیز متغییر است. بادکش درمانی نیز در صورت انجام صحیح فواید بسیاری را به دنبال دارد اما در صورت اشتباه قرارگرفتن بادکش، عدم توجه به زمان مورد نیاز برای وجود لیوان بادکش بر روی بدن و … میتواند باعث آسیب به بافت های بدن گردد. لذا توجه به شرایط، انواع بادکش، نحوه و موقعیت استفاده از آن ها و فواید هر کدام بسیار مهم است.

۱: بادکش درمانی چگونه انجام می شود؟

در بادکش درمانی لیوان‌هایی در اندازه‌ های مختلف بسته به نیاز درمانی روی محل مورد نظر قرار داده می‌شوند. سپس با خارج کردن هوای داخل محفظه لیوان، خلا ایجاد می‌شود. به این ترتیب پوست به داخل فضای داخل لیوان کشیده شده و لیوان روی پوست ثابت می‌ماند.

۲: چند نوع بادکش وجود دارد؟

با توجه به نیاز عضو، استفاده یا عدم استفاده از حرارت برای ایجاد خلا در لیوان بادکش، چند نوع بادکش دسته بندی می شود:

۱- بادکش سرد و گرم:

براساس اینکه ایجاد خلا در لیوان با استفاده از حرارت خارجی باشد یا خیر دو نوع بادکش سرد و گرم وجود دارد.

  • بادکش سرد: در بادکش سرد، منبع حرارت خارج از بدن استفاده نمی‌شود و با ایجاد مکش توسط دستگاه ساکشن در لیوان‌های مخصوص، خلا ایجاد می‌شود. در این حالت پوست به داخل لیوان کشیده می‌شود.
  • بادکش گرم: در بادکش گرم، این خلا با کمک گرفتن از یک منبع حرارت خارجی مثل پنبه آتش گرفته است که فضای داخلی لیوان را گرم کرده و باعث ایجاد خلا می‌شود.

۲- بادکش ثابت و لغزان

همانطور که از نام آن‌ها پیداست، براساس اینکه لیوان بادکش روی پوست ثابت است یا متحرک، دو نوع بادکش لغزان و ثابت وجود دارد.

  • بادکش لغزان: در بادکش لغزان لیوان بادکش به طور ملایم و با فشار دست روی موضع بادکش جابجا می‌شود.
  • بادکش ثابت: در بادکش ثابت برای مدتی بسته به محل انجام بادکش روی پوست باقی می‌ماند.

۳: فواید بادکش درمانی چیست؟

بادکش درمانی تاثیرات مشابهی با ورزش کردن روی بدن دارد و به صورت غیرفعالانه و توسط فرد دیگری انجام می‌شود.  از جمله تاثیرات و فواید آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • گرم‌کردن بدن،
  • تحلیل برخی مواد زائد از بدن،
  • کمک به افزایش خونرسانی به موضع،
  • از بین رفتن انقباضات عضلانی و تنش‌های عضلانی،
  • کاهش اضطراب و نگرانی
  • و بازگشت آرامش به بدن

بادکش رحم چیست؟

 بادکش درمانی به عنوان یکی از روش‌های درمانی کمکی در برخی بیماری‌های زنان به‌کار می‌رود. این روش که از آن با عنوان بادکش رحم و تخمدان هم نام برده می‌شود، روشی مناسب و کمکی برای تسریع روند درمان می باشد.

آیا بادکش رحم و تخمدان برای تمام بیماری‌های زنان مفید است؟

از آن‌جاکه سبب ایجاد بیماری در رحم و تخمدان‌ها بسیار متنوع است، برای تمام این بیماری‌ها نمی‌توان از بادکش رحم و تخمدان استفاده کرد. بلکه همانطور که پیش‌تر ذکر شد هر جا در دستگاه تولیدمثلی زنانه نیاز به گرم کردن، افزایش خونرسانی به بافت، کاهش انقباض عضلانی، نیاز به تمرکز بیشتر روی موضع یا انحراف طبیعت هوشمند بدن  وجود داشته باشد می‌توان از بادکش رحم و تخمدان بهره گرفت. بدیهی است تا زمانی که طبیب درمان‌گر به عامل ایجاد یک بیماری به طور کامل آگاهی نداشته باشد نمی‌توان این روش را برای کسی تجویز نمود. چرا که در بسیاری از بیماری‌های رحم و تخمدان، با انجام بادکش نه تنها بیماری از بین نمی‌رود، بلکه تشدید شده و مسیر درمان را با مشکل روبرو می‌کند. بنابراین لازم است از انجام بادکش رحم و تخمدان بدون تجویز طبیب حاذق دوری جست.

آیا بادکش رحم و تخمدان عارضه ای دارد؟

در بادکش رحم و تخمدان چون فرآیند بادکش‌گذاری یک عمل غیرتهاجمی است، در صورتی‌که به جا و درست انجام شود عارضه خاصی برای آن وجود ندارد اما در صورت مصرف داروی خاصی مثل ضدانعقادها، وجود آلرژی پوستی، بیماری یا سابقه جراحی خاص، وجود فتق‌ها حتما طبیب خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

کلام اخر

لازم به ذکر است استفاده از بادکش درمانی و به خصوص بادکش رحم و تخمدان تنها یک روش کمکی برای بهبود عملکرد دستگاه تولیدمثلی بانوان است و به هیچ عنوان نمی‌توان آن را برای تمام بیماری‌های زنان تجویز کرد. هم‌چنین در صورت تایید تاثیر بادکش در درمان یک بیماری باید به این نکته توجه داشت که برای درمان کامل یک بیماری حتما باید شرح حال کامل گرفته و معاینه انجام شود، سپس با بهره گرفتن از سبک زندگی سالم، داروهای مورد نیاز و در کنار آن استفاده از مواردی مثل بادکش درمانی مراحل درمان طی شود.
در طب سنتی ایران توجه زیادی به تلاش برای حفظ سلامتی وجود دارد. بدیهی است داشتن سبک زندگی سالم که تاثیر به‌سزایی در پیشگیری از بیماری‌ها دارد، علاوه براینکه هزینه بسیار کمتری دارد، کیفیت و رضایت از زندگی را به‌طور چشم‌گیری افزایش می‌دهد.
منبع: خانم دکتر مریم مشهدی متخصص طب ایرانی 
تهیه و تنظیم: فهیمه آرون

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید