۱- من چند ساعت با آقای تبریزیان بحث و گفتگو داشتم. چند وقت پیش، ایشان منزل ما آمدند و بحث مفصلی داشتیم. ایشان درحوزه طب، چهار جلد کتاب دارد و من تمام چهار جلد را کامل خوانده ام. ایشان به طب برگرفته از قرآن و روایات معتقد است.
۲- در باب علم دینی و طب اسلامی نظری هم هست که البته این نظر در بین فرهیختگان و علما نیست. اخباری مسلکان به آن معتقدند. آن اعتقاد اینست که طب را تماما باید از قرآن و روایات گرفت و یک قدم آن طرف تر هم نرفت.
۳- در واقع تمام علوم را اینان توقیفی میدانند. یعنی علم طب فقط باید از قرآن و روایات باشد. عقل نمیتواند بفهمد دارو چیست. در نگاه اینان تجربه به هیچ دردی نمیخورد و عقل و تجربه نمیتواند بداند که این دارو یا گیاه، درمانگر است یا درمانگر نیست؟! این نظر بین اخباریون است.
۴- لذا آقای تبریزیان که در قم چنین نظری را نقل میکند ایشان کاملا اخباریست. یعنی مکتب اصول فقه را قبول ندارد، اخباری مسلک است.
۵- با این تفاوت که اخباریون دوران صفویه میگفتند هرجا ما روایت نداریم احتیاط می کنیم. ایشان میگویند هرجا روایت نداشتیم اصل برائت را جاری می کنیم. یعنی میگویم بنا بر برائت مثلا حرام نیست.
۶- ایشان اصول فقه را قبول ندارد. تفکر ایشان تفکر نقلی محض است.
۷- صاحبان این تفکر در حوزه علمیه قم خیلی خیلی اندک هستند، ولی خب، ایشان چون وارد بحث های پزشکی شده، کار نویی است و طبیعتا مورد اقبال از سوی عده ای قرار خواهد گرفت.
۸- آخوند هایی که این بساط را راه انداختند خطرش بسیار بالاست، چون بیماری که با قال الصادق (ع) و قال الباقر (ع) خوب نشود بی دین هم میشود. میگوید من چرا به نماز و روزه هم اطمینان کنم ؟! آن هم دروغ است!
از همه هموطنان مومن درخواست داریم بعنوان یک وظیفه شرعی جهت تنویر افکار عمومی نظر علما و روحانیون دانشمند را در مورد جریان اخباری مسلک مدعی طب اسلامی برای همه دوستان و آشنایان خود ارسال بفرمایند. شاید کمتر مورد فریب این جریان کاسبکار در پوشش دین واقع شوند .

***

بخشی از سخنرانی حجت الاسلام دکتر خسروپناه در کارگاه نظام سلامت در اسلام، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ۱۳۹۵/۵/۱۱

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید